FUE Tekniği ile Saç Ekimi

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Erkeklerde en sık neden genetik yolla geçiş gösteren erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesinin  en önemli nedeni erkelerde salınan  bir hormon olan dihidrotestosteron (DHT)dur.Kadınlarda da benzer şekilde saç dökülmesi görülebilir.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri , tiroid hastalıkları, demir eksikliği, yüksek ateş, çok agresif yapılan diyetler, doğum ve alınan ilaçlara bağlı olabilir. Ayrıca saçlı deriyi ilgilendiren dermatolojik hastalıklar geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu hastalıklar, lupus, liken planoplaris ve alopesia areata olarak sayılabilir.

Her yetişkin insan günde 75-125 saç telini kaybetmektedir. Dökülme ile telojen  fazdan çıkan saç kökleri yeni saç teli olarak (anajen faz) büyümeye başlamaktadır. Bu süreç belli bir dengede kalmakta ve saçlı deride bulunan saç sayısı sabit kalmaktadır.

Stres de  erkek tipi saç dökülmesini nedeni olabilmektedir.

Saç dökülmesinde uygulanan medikal tedaviler var mıdır?

Saç dökülmesinde seçeneklerden biri medikal tedaviler dediğimiz ilaç tedavileridir. İlaç tedavileri saç kaybını durdurmayı hedefler ve saç büyümesini uyarırlar.Öncelikle saç dökülmesinin eğer varsa sistemik bir kökeni olup olmadığı araştırılmalıdır.Altta yatan sistemik hastalık tedavi edilmelidir..Aksi takdirde saç dökülmesi için yapılan medikal tedaviler sonuç vermez.

Finasteride son on yılda yaygın şekilde kullanılmaya başlamış, tablet şeklinde ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. Finasteride’in erkeklerin çoğunda saç kaybını durdurduğunu ve saç büyümesini uyardıkları bilimsel çalışmalar göstermiştir. Finasteride, DHT’un (dihidrotestesteron) miktarını azaltarak etki gösterir. Bu hormon büyük oranda erkek tipi saç dökülmesinden sorumlu olan hormondur. Aynı zamanda finasteride testesteron düzeyine etki etmemektedir. Finasteride  en fazla etkiyi hafif ve orta dereceli saç kayıplarında göstermektedir. İlacın ciddi yan etkileri de bulunmaktadır.Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Topikal minoxidil 15 yıldan fazla bir süredir saç kaybının yavaşlatılmasına yardımcı bir tedavi olmakla birlikte yeni saç çıkmasında çok daha az etkili bir ilaçtır. Minoxidilin % 5’lik konsantrasyonu erkekler için önerilir. Kadınlar için bu konsantrasyon yüz bölgesindeki tüylerin büyümesini uyardığı için %2 lik konsantrasyonu önerilmektedir.Saç ekimi sonrasında en çok kullanılan ilaçlardan biridir.

Her iki tedavinin de başarılı olabilmesi için doktor tarafından çıkartılmış tedavi protokolüne uymak şarttır.Aksi takdirde saçlar dökülebilir.

Saç ekimi ne demektir?

Saç ekimi başın arka kısmından iki kulak arası bölgeden, cilt altından dökülmeyen saç köklerinin alınıp, ön tarafta saçların dökülmüş olduğu bölgelere transferini yapmaktır. Saç ekimi sırasında nakledilen birimler folliküler ünite dediğimiz saç kökleridir. Saç kökü folliküler ünite içinde tekli, ikili, üçlü ya da daha fazla saç teli barındırır. Saç ekiminde nakledilecek miktar saç kökü sayısını ifade etmektedir.

FUE saç ekimi nedir? Nasıl yapılmaktadır?

FUE saç ekim yönteminde saç kökleri, mikromotor adını verdiğimiz bir aletle ve 0.5-0.8 mm çapında değişen pançlar açılarak iki kulak arasındaki bölgeden tek tek alınırlar. Alınan kökler hedef bölgeye yerleştirilir.FUE günümüzde en çok tercih edilen saç ekim yöntemidir.FUE tekniğinde kesi ve dikiş yoktur. Köklerin alındığı bölgede kalıcı iz bırakmaz.Ayrıca deri altı dokusunda skar oluşturmadığı için ikinci ve üçüncü ekimler de kolayca yapılabilir.

Saç ekiminde öncelikle saçlı deri muayenesi yapılır. Saç köklerinin hem alınacağı hem de ekileceği bölgede saçlı derinin sağlıklı olması ve gerginlik durumu saç ekimi operasyonu için önemlidir. Alınacak saç kökü miktarı, içerdikleri saç teli sayısı, saç tellerinin kalınlığı son bir kez daha değerlendirir. Hasta beklentileri de dinlenerek ekim yapılacak yerler, saç ekim sıklığı, saç yönleri belirlenir. Bu aşamada uzmanın önerisi ile kişinin beklentisinin uyumlu olması çok önemlidir. Ekim sırasında saç kökleri tek tek  alınır ve açılan saç kanalları içine yerleştirilir.Alınan saç köklerinin  zarar verilmeden, doğru açı ile uygun derinliğe yerleştirilmesi çok önemlidir. Eğer bu işlem doğru yapılmazsa başarılı bir saç ekimi operasyonu gerçekleşmiştir diyemeyiz,  alınan kökler hedef bölgeye doğru bir şekilde transfer edilememiştir.