Botoks

Yüzde aşırı mimik aktivitesine bağlı kırışıklıklar özellikle göz çevresinde, kaş arasında ve alında ortaya çıkar vebotoks uygulamaları ile tedavi edilebilirler.

Botoks enjeksiyonları ilk defa 1990’lı yıllarla birlikte estetik amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıldığı ilk yıllardan bu yana hızlı kolay uygulanabilirliği, tedavideki etkinliği, yüksek hasta memnuniyeti ve sonuçlarının tahmin edilebilir olması nedeniyle hızla popüler olmuştur. Halen estetik tıpta uygulanan en başarılı tedavi olma özelliğini korumaktadır.

Botoks nedir?

Botulinum A , Clostridium Botulinum adı verilen ve besin zehirlenmelerine yol açabilen bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu toksin daha sonra zararsızlaştırılarak bir ilaç haline getirilmiştir.

Botoks nasıl etki eder?

Botoks uygulandığı bölgedeki kasların sinirler tarafından uyarılmasını engelleyerek kas hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Uygulandığı alanın 1-2 cm çevresindeki bölgede kaslar çalışamaz, çalışamayan kaslarda mimik aktiviteleri sırasında üzerindeki ciltte çekintiler yaparak kırışıklıklar oluşturamaz.

Botoks nerelere uygulanır?

Botox yüzde en çok göz kenarlarına, kaşların arasına ve alına uygulanır. Bunun dışında ağız çevresi ve boyun,çene V’si, aşırı terleme, dekolte uygulamaları da yapılabilir..

Botoks uygulaması ne kadar sürer?

Botoks uygulaması bir kaç dakikalık bir işlemdir.

Botoks ağrılı bir işlem midir?

Botoks yaparken kullandığımız iğneler can yakmamak için tasarlanmış oldukça ince uçlu ve küçük iğnelerdir. Bu iğneler insülin hastalarının kullandığı iğnelerdendir. Böyle bir iğne ile çok az ağrı hissedersiniz. Ancak uygulama öncesinde bölgeye süreceğimiz bir krem ağrıyı hissetmemenizi sağlar.

Botoksun etkisi ne kadar sürede ortaya çıkar ve bu etki ne kadar sürer?

Botoks uygulaması sonrasında, etki 7-10 gün içinde ortaya çıkar ve 4-6 ay süreyle devam eder. Bazı uygulamalarda bu etki bir yıla kadar çıkabilir. Tekrarlayan uygulamalarda etki süresi daha da uzar.

Botoks kırışıklıkları yok eder mi?

Eğer kırışıklıklar yüzeyelse botoks bu kırışıklıları yok eder. Ancak kırışıklıklar derinse bu kırışıklıkları yok etmek için botoks ile birlikte dolgu uygulaması yapmak gerekli olur. Eğer botoks kullanmaya kırışıklıklar derinleşmeden başlarsanız kırışıklıkların yerleşmesini geciktirebilir.

Botoks uygulanan kişilerde yüz ifadesi değişir mi?

Uygulama alanındaki kaslar çalışamayacağından yüz hareketleri yumuşayacaktır. Uygun dozlarda ve uygun bölgelere yapılan Botoks yüze ‘maske yüz’ ifadesi vermez aksine kişinin doğal bir görünüme kavuşmasını sağlar.. Botoks uygulamasının ardından yüzdeki sert ifade yumuşamış olacaktır.

Botoks uygulamasının ardından yeni görüntüm nasıl olacak?

Botoks uygulamaları her ne kadar kalıcı olmasa da yaşlanmanın oluşturduğu biyolojik saati geri almak için oldukça etkili bir tedavi metodu olarak estetik cerrahide yerini almıştır. Botoks sonrası hastaların cildi daha genç ve taze bir görünüme kavuşur. Uygulamanın ardından pek çok hastanın kendini algılaması olumlu yönde değişir ve bunun getirdiği kişisel güven hastaların günlük hayatına olumlu olarak yansır.

Botoks yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Botoks yaptırdıktan sonra 4 saat başınızı aşağı sarkıtmamalısınız. Botoksun yapıldığı bölgelerde kan akışının artması istenen bir durum değildir. .

Botoks uygulanmasının uygun olmadığı hastalar var mıdır?

Kas hastalıkları olan, hamile olan hastalar dışında uygun beklentileri olan her hastaya rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Botoks yüzü şişirir mi?

Botoks bir  dolgu malzemesi değildir. Etkisi sadece kas çalışmasını yavaşlatma ya da durdurma şeklinde olur.Eğer yüzde şişlik oluşmuşsa başka bir tedavi yöntemi uygulanmıştır.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Botoks uygulamasının ardından enjeksiyona bağlı morluklar ve ilk bir-iki gün baş ağrısı oluşabilir. Bu durum daha sonra kendiliğinden kaybolur.

Botoks yılan zehiri midir?

Botoksun yılan zehiri ile bir ilgisi yoktur. Botoks daha önce de bahsettiğimiz gibi bir bakteriden elde edilen bir maddedir. Tıpta pek çok hastalığın tedavisinde bakterilerden elde edilen ancak zararsızlaştırılmış hale getirilen maddeler kullanılır.

BOTOKSUN UYGULAMA BÖLGELERİ

-Botoksla Kaş Kaldırma: Göz çevresindeki kasların kuvvetlenmesine bağlı olarak kaşlar aşağıya düşme eğilimi gösterir. Bu bölgeye yapılacak bir botoks  enjeksiyonuyla  kaşları kaldırmak mümkündür. Burada kaşları çalıştıran kaslar yapılan müdahale ile gevşer ve kaşın uç kısmının yukarı kalkması sağlanmış olur.

Burun Ucu Kaldırma: Son yıllarda burun ucuna yapılan botoks enjeksiyonuyla burun ucunu kaldırmak mümkündür. Ayrıca burun kanatlarına yapılacak birkaç enjeksiyonla da geniş olan burun kanatları daraltılabilir. Uygulama yapılan hastalar gülerken daha güzel bir görünüme kavuşurlar.

Çene Düzeltme:  Botoks uygulamasıyla çene ucundaki kasların etkinliği azaltılarak çenenin öne doğru uzaması sağlanır. Böylece çene kırışıklıklarının açılması da sağlanmış olur.

Akne Tedavisi: Son yıllarda botoksun akne lezyonları üzerinde oldukça etkili olduğu kanıtlandı. Botoks yağ bezlerinin çalışmasını yavaşlatarak etki göstermektedir. Yapılan tedavi sonucunda deride yağlanmada belirgin oranda azalma ve akne lezyonlarında solma elde edilir. Ayrıca açık olan gözenekler de kapanmaktadır. 4-6 ay aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Terleme Tedavisi: Botoksun bir diğer uygulama alanı ise vücudun değişik bölgelerinde görülebilen aşırı terlemedir. Aşırı terleme (hiperhidroz)nin en fazla görüldüğü bölgeler;

Alın, yüz, koltuk altı,el,ayak ve göğüs altıdır.

Hiperhidroz oluşumunda;genetik faktörler, stres, fazla kilo, uyarıcı ilaçlar, menopoz, tiroit bezinin aşırı çalışması,çeşitli hormonal düzensizlikler,diyabet gibi pek çok hastalık rol oynamaktadır.Ayrıca sinir sisteminin aşırı çalışması da çok önemli bir hiperhidroz sebebidir. Bununla birlikte egzersiz, sıcak veya soğuk hava, stres, kafeinli içecekler, baharatlı gıdalar gibi etkenler de terlemeyi arttırır.  Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter üretir. Bu durum da deride bazı dermatolojik hastalıkların gelismesine sebep olur. Hiperhidroz tedavisinde en etkili yöntem botox uygulamasıdır. Terlemenin aşırı olduğu her noktaya uygulanabilir.

Deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller. Özellikle yüz, koltukaltı ve göğüs altında çok başarılıdır. El ve ayak uygulamalarında etki süresi daha kısa olmaktadır.

Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 8 -10 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Özellikle yaz aylarında vazgeçilmeyecek bir tedavi şeklidir.