Anti-Aging Rejuvenasyon

PRP:

PRP (Platelet Rich Plasma) yani Platelet Hücrelerinden Zengin Plazma Tedavisi ,  anti-aging alanında son yıllarda ortaya çıkmış en yararlı tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntem deride yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmış tüm belirtilerin yok edilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Sadece yüz, boyun ve ellere değil, derinin her bölgesine uygulanabilir, örneğin bacak içleri ve kollar gibi. PRP tedavisinin diğer yaşlanma karşıtı tedavilere oranla en büyük avantajı tamamen doğal olması ve hiçbir yan etki ve allerji riski taşımamasıdır.

PRP Tedavisi Nasıl Etki Gösterir?

PRP tedavisi vücudun doğal iyileştirme mekanizmasını harekete geçirerek etki gösterir. Vücutta herhangi bir nedenle bir hasar oluştuğunda vücut hemen bu hasarı onarma yoluna gider ve bu bölgede platelet toplanması oluşur. Platelet hücreleri kanın pıhtılaşmasını sağlarlar ve büyüme faktörleri salgılayarak hasarlı dokuları onarırlar. Yaşlanma sürecinde de aynı mekanizma geçerlidir. Plazma içerisinde yoğun olarak bulunan plateletler deriye enjekte edildiğinde büyüme faktörleri harekete geçerek yeni kollajen ve elastin sentezi ve yeni damar oluşumunu başlatırlar. PRP tedavisi enjekte edildiği dokuda bulunan kök hücreleri uyararak dokuların kendi kendine yenilenmesini sağlayan bir sistemdir.

Nasıl Uygulanır?

Tedavide hastadan yaklaşık 20 ml kan alınır. Platelet ve beyaz kan hücreleri ( lökositler )  bir santrifüj yardımıyla ayrıştırılır. Elde edilen plazma sıvısı deride gerekli görülen bölgelere enjekte edilir. Uygulama öncesi uygulama yapılacak olan alanlara topikal bir anestezik krem uygulanır. Böylece uygulamanın tamamen ağrısız olması hedeflenir. Uygulama süresi ortalama olarak 30- 40 dakikadır.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

PRP hücre hasarının olduğu her dokuda uygulanabilir. Yüz, göz çevresi ve dudak üstü kırışıklıklarına, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklık ve sarkmalara, ellere, bacak içlerine ve kollara uygulanabilir. Ayrıca kaybedilmiş ya da dökülmekte olan saçların canlandırılmasına ve var olan saç kökünün hızla uzamasına yardımcı olur. Karın çatlakları, akne ve akne izlerinin giderilmesi amacıyla da uygulanabilir.

Yan Etkisi Var Mı?

PRP kişinin kendi doğal iyileşme faktörlerinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu nedenle herhangi bir yan etkiyle karşılaşmak oldukça düşük bir olasılıktır. Tedavi deriye özel bir yöntemle uygulandığı için tedavi sonrası çürük yada şişme gibi istenmeyen durumların oluşması da çok düşüktür. Kanama  ve pıhtılaşma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır.

Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Etki tedaviden hemen sonra ortaya çıkar. Deri canlılığını hemen kazanır ancak, deride kollajen sentezi ve sıkılaşma tedavinin bitiminden sonra, ortalama 6 haftada ortaya çıkar.

Ne Kadar Sıklıkla Uygulanmalı?

Bir tedavi kürü 2 haftalık aralarla 3 ya da 4 uygulamadan oluşmaktadır. Kırışıklıklarda ve saç dökülmesinde 3-4 uygulama genellikle yeterli olmakta ancak akne, akne izleri ve karın çatlaklarında hastanın klinik bulgularına göre uygulama sayısının artması da söz konusu olabilir.

Bir tedavi kürü tamamlandıktan sonra 8 -10 ay sonra bir kez tedaviyi tekrarlamak yaşlanmayı geciktirici etkisinin devam etmesini sağlayacaktır.