Akne Tedavisi

Akne derideki yağ bezlerini tutan kronik iltahaplı bir hastalıktır. Aknenin oluşumu 3 ana faktör etkilemektedir.

1-Yağ bezlerinin aşırı sebum salgısı

2-Epidermisteki kretinizasyon bozukluğu

3-Propionobacterium acnesin üremesi

Tedavide aşırı bakteri üremesine engel  olmak.  Sebum salgını azalmak ve kretinizasyon bozukluğunu düzelmek ana hedeftir. Akne tedavisinde yapılan uygulamalar;

-Komedon ekstraksiyonu: Burada aknenin ana lezyonu olan komedonların temizlenmesi ve derinin üstündeki ölü tabakanın alınması asıl hedeftir.

- -İntralezyonal  enjeksiyon: Normal tedavilerle geçmeyen kist haline gelmiş aknelerde uygulanan bir yöntemdir. Lezyon içine uygulanan enjeksiyonla aknenin 24-48 saat içinde tamamen geçmesi sağlanır.

-Botoks: Son yıllarda gündeme gelmiş oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.Sivilceli bölgelere botoks uygulanarak buradaki yağ bezlerinin çalışması yavaşlatılır. Böylece derinin yağ dengesi normale döner.

-Kimyasal Peeling: Kimyasal peelingler derinin üst tabakasını incelttiği için aknede çok başarılı olmuş tedavi yöntemleridir. Burada glikolik asit, laktik asit,salisilik asit,fitik asit kombinasyonları hem aknenin iltihaplı lezyonları temizler hem de ölü deri tabakasını atarak deriyi yeniler.

-Akne İzlerinin Tedavisi: Mikro iğneleme yöntemiyle seanslar halinde haftada bir kez uygulanır.Orta ve hafif dereceli akne scarlarında 6 seans, ağır akne scarlarında 10 seans uygulamak gerekmektedir.

-%80’lik TCA Tedavisi: Akne scarlarının içine uygulanarak hem scarın yok edilmesi sağlanmış olur hem de deri altı dokusu yenilerek daha sıkı bir cilt elde edilmiş olur.